Корзина
549 отзывов
Правда чи ні? Акумулятор смартфона потрібно «тренувати»
Контакты
АкТел
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+38097385-65-65
+38093871-49-26
+38095521-35-12Viber
АкТел
УкраинаХарьковская областьХарьковПлощадь Защитников Украины 7/8
aktelsoft
Карта

Правда чи ні? Акумулятор смартфона потрібно «тренувати»

Правда чи ні? Акумулятор смартфона потрібно «тренувати»

Закладений виробниками термін служби сучасних смартфонів досить короткий, тому не дивно, що багато хто з нас всіма силами намагаються продовжити життя своїх гаджетів.

У Мережі можна знайти чимало порад по догляду за пристроями, але далеко не всі з них правильні. Деякі з них сягають корінням глибоко в історію і вже встигли не один десяток раз бути підтвердженими, а потім спростованими. Ми збираємося поставити крапку в одному з таких міфів, який свідчить, що перед використанням смартфонів, їх акумулятор потрібно «тренувати».

Суть міфу

«Тренування» акумуляторів, яку багато хто радить проводити в обов'язковому порядку, полягає в повному розряді-заряді батареї, проведеному N раз, де N - довільне число, що залежить виключно від конкретного порадника. Пояснення цьому даються найрізноманітніші. Хтось стверджує, що тренування необхідно самого акумулятора для того, щоб він з заводського стану «вийшов на повну ємність». Інші дотримуються думки, що акумулятор-то в повному порядку, але його контролеру потрібно «пояснити», яка у батареї повна ємність. Треті вважають, що якщо після покупки негайно не провести розряд-заряд, то можна зіткнутися з «ефектом пам'яті», який знизить ємність акумулятора. А деякі для тренування навіть радять купувати спеціальні пристрої, які, хоч і не приносять користі, але потрібні для зовсім інших цілей.

Правда чи ні?

Зрозуміло, все це неправда, а перераховані причини для проведення «тренування» - помилкові. Акумулятори перевірених виробників, в тому числі встановлені в смартфони, тестуються ще на заводі. Браковані екземпляри просто не потраплять на прилавки, а ємність пройшли перевірку завжди відповідає заявленій з невеликою допустимою похибкою. Що стосується батарей від маловідомих китайських виробників, то їм вийти на заявлену ємність не допоможе жодна тренування - їх показники спочатку завищені, і добре, якщо на 20-30%, а не на всі 50%.

Не можуть стати причиною необхідності «тренування» акумуляторів і сучасні контролери. Це досить розумні мікросхеми, робота яких калибруется на передсерійних зразках пристроїв. В результаті ми отримуємо ідеально підігнані один під одного акумулятор і контролер, які не потребують будь-яких додаткових притирок. Ще один міф, безпосередньо пов'язаний з контролерами - твердження про те, що акумулятори необхідно відключати від зарядного пристрою відразу після їх повної зарядки, щоб уникнути «перезарядження». Насправді, контролер самостійно розмикає ланцюг після досягнення на акумуляторі напруги номінального рівня. Так що лежить гаджет на зарядці кілька годин або кілька днів - ніякого значення не має.

Ми описали ідеальну ситуацію, але, справедливості заради, бувають випадки, коли контролер дійсно може помилятися. Перший - установка акумулятора іншої ємності. У старих смартфонах були популярні батареї підвищеної ємності, що встановлюються замість задньої кришки, і при їх використанні контролер дійсно міг невірно оцінювати рівень заряду батареї. Другий випадок - дешеві ноутбуки і зовнішні акумулятори. Батареї, що складаються з декількох банок, рано чи пізно неминуче розбалансує, тобто заряд на різних елементах живлення в один момент часу виявляється неоднаковим. Розумні контролери успішно борються з цим явищем, але в деяких дешевих моделях ситуація дійсно призводить до падіння загальної ефективної ємності акумулятора. В обох описаних випадках одноразова «тренування» батареї дійсно не зашкодить: завдяки їй контролер дізнається повну ємність нестандартного акумулятора, а заряд на всіх елементах батареї з декількох банок буде збалансований.

Що стосується «ефекту пам'яті», цей міф бере початок більш десятиліття тому, коли ще були широко поширені нікель-кадмієві (NiCd) і нікель-металгідридні акумулятори (Ni-MH). Заряд таких батарей при неповному розряді приводив до зростання кристалічних утворень з активної речовини, які закривали собою активну поверхню електродів акумулятора, що служить для перенесення іонів. Це в кінцевому підсумку і ставало причиною зниження ефективної ємності елементів живлення. Для боротьби з цим ефектом використовувався попередній повний розряд батареї перед її зарядкою. А, в разі, якщо неправильна зарядка вже була проведена, застосовувалася сумнозвісна тренування: кілька циклів розряду-заряду руйнували кристалічні освіти і відновлювали ефективну ємність.

 Зліва направо: нормальна структура анода NiCd-акумулятора; утворилися через неправильне використання кристали; структура анода після «тренування»


Довгий час вважалося, що літій-іонні (Li-Ion) і літій-полімерні (Li-Pol) акумулятори не схильні до ефекту пам'яті, що виявилося не зовсім так. Принципове наявність цього ефекту в літієвих батареях було доведено вченими пару років назад: при заряді акумуляторів на їх електродах можуть виникати дендрити, названі так через свого подібності з гілками дерев. Однак їх вплив на ємність акумуляторів настільки незначний, що не здатен бути хоч скільки-то помітним у порівнянні з іншими причинами зношування Li-Ion батарей. І якщо говорити про горезвісні «тренуваннях», то в даному випадку вони не тільки не допомагають у боротьбі з дендритами, але ще й витрачають дорогоцінні цикли заряду-розряду, число яких насправді і визначає термін служби сучасних батарей.

Формування дендритів в Li-Ion акумулятори

 
Головна причина, по якій літієві акумулятори втрачають ємність - старіння матеріалів електродів при кожному циклі заряду і розряду. Цей процес може протікати швидше або повільніше в залежності від двох основних факторів. Перший - глибина розряду. Чим сильніше ви розряджається акумулятор, тим менше циклів він здатний перенести до помітного падіння ємності. Якщо ви будете розряджати батарею не до 0% (термін служби 600 циклів), а тільки до 40% (термін служби 1500 циклів), це дасть відносне збільшення терміну служби батареї на 40%.

Падіння ємності для різних рівнів заряду (SoC) в залежності від кількості циклів заряду (за даними Battery University)

Другий фактор - максимальна напруга осередку. Заряд до номінальних 4,2 В дає термін служби батареї в 600 циклів, в той час як до 4,1 В (рівень заряду 90%) - вже 1000 циклів.

Падіння ємності для різної напруги заряду осередків в залежності від кількості циклів заряду (за даними Battery University)

Як продовжити термін служби акумулятора

«Тренування» літієвих батарей безглузді як для «розкачки» акумулятора, так і для продовження його терміну служби. Проте, вам цілком під силу зберегти батарею свого гаджета від передчасної смерті, дотримуючись кілька простих правил:

- Не перегрівайте акумулятори. Особливо, якщо вони повністю заряджені. Це найгірший випадок експлуатації батареї і найбільш швидкий шлях до незворотного падіння ємності.

- Не переохолоджуйте акумулятори. Літієві батареї не передбачають роботу при негативних температурах, тому намагайтеся тримати гаджети в теплі. Падіння ефективної ємності акумулятора взимку може досягати 30%, і хоча цей процес звернен, користь вашій техніці точно не принесе.

- Зберігайте акумулятори зарядженими наполовину. Так надходить більшість виробників електроніки, що поставляють на прилавки смартфони і ноутбуки з зарядженими наполовину батареями. Тривале зберігання (понад місяць) повністю зарядженого акумулятора призведе до неминучого падіння ємності, а повністю розрядженого - до «глибокого» розряду і фактичної смерті елемента живлення.

- Калібруйте акумулятори ноутбуків. Навіть в сучасних ноутбуках буде не зайвим раз на півроку проводити повний цикл розряду-заряду батареї для стабілізації напруги на всіх банках.

- Обмежте використання швидкої зарядки. Чим вище напруга при заряді батареї, тим менше вона вам прослужить. Саме це відбувається при швидкій зарядці, постійне використання якої скоротить життєвий цикл батареї приблизно на 10%. Вирішуючи, користуватися швидкою зарядкою чи ні, ви робите вибір між зручністю і терміном служби батареї. Ми не закликаємо вас повністю відмовитися від технологічних досягнень: кого-то падіння ємності в далекій перспективі зовсім не турбує, але для максимального продовження терміну служби акумулятора швидкої зарядкою варто користуватися тільки в разі потреби.

 

facebook twitter

An Smile

Предыдущие статьи